Koncert kolęd chóru Cantores Bertungenses

Serdecznie zapraszamy 24/01/2016 na godzinę 18.00 na nasz koncert

Bardzo się cieszę na nasze wspólne muzykowanie dla uczczenia Narodzin Zbawiciela, które będzie miało miejsce, da Bóg, dnia 24 stycznia tego roku.

IMG_1453138913323

Już dwa lata temu gościliśmy w naszych progach świątyni Pana Arkadiusza Popławskiego. Ogromnie wrażliwy i utalentowany roztaczał przez swe zwłaszcza improwizacje na tematy kolęd niezwykłą aurę i niepowtarzalny klimat poruszając umysły i serca zebranych tłumnie ludzi. I tym razem, kiedy tylko zwróciłem się z prośbą otrzymałem natychmiast pozytywną odpowiedź. Tym bardziej pragnę wyrazić wdzięczność za ten dar dzielenia się sobą i talentem 

Oczywiście będzie można posłuchać też nowego, świeżo wyintonowanego 50-cio głosowego instrumentu:

Positiv- man. I: Prynzipal 8, Rohrflote 8, Prestant 4, Offfenflote 4, Dublette 2, Larigot 1 1/3,Sesquialtera II, Sifflote 1, Mixtur V, Ranquet 16, Dulcian 8
Hauptwerk – man. II: Prinzipal 16, Principal 8, Holzflote 8, Gamba 8, Unda Maris 8, Oktave 4, Waldflote 4, Quinta 2 2/3, Superoktave 2, Grosskornet V, Gross Mixtur VI Trumpet 16, Festival Trumpet 8
Schwelwerk – man. III: Violone 16, Geigen Prinzipal 8, RohrGedackt 8, Salicional 8, Vox Celestis 8, Oktave 4, Rohrflote 4, Nasard 2 2/3, Blockflote 2, Terz 1 3/5, Scharff IV, Fagot 16, Oboe D”amore 8, Vox Humana 8, Clairon 4
Pedal: Violone 32, Prinzipal 16, Subbas 16, Gamba 16, Prestant 8, Gedact 8, Choralbas 4, Mixtur IV, ContraBombarde 32, Posaune 16, Trumpet 8

Okres Bożego Narodzenia przedłuża się w tradycji polskiej aż do 2 lutego. To „aż” jest ponoć względną granicą. Jak podają niektóre źródła historyczne w Anglii na wyraźne życzenie Henryka VIII okres Bożego Narodzenia trwał tak długo jak na długo starczało świec Emotikon smile, a że ich nie brakowało to i czas ten zdawał się nie mieć końca.
Klimat kolęd oddaje bardzo pięknie ducha Bożego Narodzenia. Jest tu miejsce i na głębię oraz mistycyzm przesłania, jest to też czas przeżywania najpiękniejszych uczuć: miłości, serdeczności, radości, czułości, liryki pełnej zamyślenia.