795bb_spowiedzCi zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą. 

(Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 11.)

 

Sakrament pokuty zalicza się do tzw. sakramentów uzdrowienia (obok sakramentu namaszczenia chorych). Bywa nazywany także sakramentem  nawrócenia, sakramentem spowiedzi, sakramentem przebaczenia oraz sakramentem pojednania.

Sakrament pokuty i pojednania jest niezbędny w życiu chrześcijańskim. Chociaż chrzest daje człowiekowi nowe życie, to nie eliminuje słabości natury ludzkiej, która przejawia się w jej skłonności do grzechu – tzw. pożądliwości. Grzech cechuje zatem każdego wiernego, o czym mówi św. Jan: Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy (1 J I, 8). Dlatego ochrzczeni nieustannie powinni dążyć do nawrócenia (nazywanego drugim nawróceniem), a owo nawrócenie dokonuje się właśnie przez sakrament pokuty i pojednania. Jest to jedyna droga do uzyskania odpuszczenia grzechów popełnionych po chrzcie.

Tertulian, jeden z Ojców Kościoła, pisał o tym sakramencie jako o drugiej desce (ratunku) po rozbiciu, jakim jest utrata łaski. Dzięki pokucie chrześcijanin może ją odzyskać.

Podstawowa struktura sakramentu pokuty i pojednania składa się dwóch elementów: z jednej strony z aktów człowieka (czyli z żalu za grzechy, spowiedzi i zadośćuczynienia), z drugiej natomiast z działania Boga, który przebacza mu grzechy za pośrednictwem Kościoła. Kapłan jest znakiem i narzędziem miłosierdzia Bożego względem grzesznika.

Zadaniem Kościoła jest udzielenie w imię Jezusa Chrystusa przebaczenia grzechów oraz ustalenie sposobu zadośćuczynienia.

Każdy wierny jest zobowiązany przystępować do sakramentu pokuty i pojednania przynajmniej raz w roku. Z kolei dzieci powinny przystąpić do sakramentu przed przyjęciem po raz pierwszy Komunii świętej.

[child_pages cols=”2″ more=”Czytaj dalej” thumbs=”90″ skin=”green” list=”false”]