Kaplica Miłosierdzia Bożego
Sanktuarium Bożej Opatrzności w Bartągu

Historia

Wszystko zaczęło się w 2010 roku, dzięki peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego (Jezu, ufam Tobie). Obraz wędrował z parafii do parafii, zatrzymując się m.in. w Kościele pw. św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej w Bartągu na dwa dni. Zainspirowani tą wizytą ówcześni duszpasterze – ks. proboszcz Leszek Kuriata oraz ks. Grzegorz Mocarski – podjęli decyzję o stworzeniu kaplicy.

Proces ten przebiegał stopniowo. W miejscu przyszłej kaplicy przez wiele lat znajdowała się kostnica, a później zwykły schowek, który opróżniono, by przygotować przestrzeń na nową funkcję. Wyburzono też fragment ściany i wstawiono drzwi łączące kaplicę z kościołem – wcześniej pomieszczenie było dostępne jedynie z zewnątrz.

Wnętrze kaplicy jest owocem wspólnego wysiłku parafian – od ławek po ołtarz. Obraz Jezusa Miłosiernego (w centralnym miejscu, nad ołtarzem) oraz wizerunek św. Siostry Faustyny (umieszczony nad drzwiami), a także projekt witraży, zostały wykonane przez panią Izabelę Świętochowską. Ich fundatorami byli parafianie.

Jednym z najważniejszych elementów kaplicy są relikwie pierwszego stopnia (fragment kości) św. Siostry Faustyny. Sprowadzono je 11 kwietnia 2012 roku z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dzięki staraniom Sabiny i Andrzeja Jakubowskich. Po uroczystym powitaniu umieszczono je w specjalnie przygotowanej niszy.

Dlaczego właśnie św. Siostra Faustyna? To ona otrzymała polecenie namalowania obrazu Jezusa Miłosierdznego, dlatego jej obecność w kaplicy jest symbolicznie i duchowo nieodłączna.

Nabożeństwa i życie kaplicy

Ponadto w kaplicy odprawiane są msze święte, Nowenna do Miłosierdzia Bożego, Koronka do Miłosierdzia Bożego, a w okresie Wielkanocnym pełni ona funkcję Ciemnicy. Jest to miejsce szczególne, pełne wyciszenia, skupienia i spotkania bliższego z Jezusem Chrystusem.

Od 2015 roku wprowadzono dodatkową Eucharystię w niedziele o godzinie 15:00. Podczas tej mszy relikwie św. Siostry Faustyny są uroczyście wystawiane w prezbiterium. Liturgię poprzedza Koronka, a członkowie Koła Miłosierdzia odczytują wybrane fragmenty Dzienniczka św. Faustyny.

W każdy piątek w godzinach 8:00–17:00 w Kaplicy Miłosierdzia Bożego odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Koła Miłosierdzia Bożego

Koła Miłosierdzia Bożego rozpoczęły działalność 1 stycznia 2016 roku z inicjatywy wiernych. Obecnie liczą 36 osób, które zostały podzielone na cztery dziewięcioosobowe grupy, aby lepiej koordynować modlitwę i usługi miłosierdzia.

Odwiedzający i duszpasterze

Kaplica jest często odwiedzana nie tylko przez parafian, ale również przez gości z całej Polski. Wśród nich była m.in. siostra Oktawia ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Gdańska, która po raz pierwszy przybyła tu w czerwcu 2016 roku, by głosić orędzie Miłosierdzia Bożego.

  • ks. Proboszcz Leszek Kuriata
  • ks. Grzegorz Mocarski
  • ks. wikariusz Wojciech Wiszniewski
  • ks. Proboszcz Andrzej Chędoszko (od 2022)
  • ks. wikariusz Andrzej Stankiewicz (od 2022)

Informacje o kaplicy: Sabina Jakubowska

Tekst: Magdalena Grudzińska